{{#palabras}}
{{.}}
{{/palabras}} {{^palabras}}
No hi ha cap resultat ...
{{/palabras}}
eixordar (Diccionari)
eixordar
1.
v. tr.
Deixar (algú) com si estiguera sord, a causa d'un soroll molt intens.
Si crides tant m'eixordes!
2.
v. tr. abs.
Esta màquina fa un soroll que eixorda.
eixordar (Traducció Valencià-Castellà)
eixordar
v. tr.
atronar, taladrar.
Primera persona singular Infinitiu Formes Impersonals del verb eixordar (Verb Valencià)
FORMES IMPERSONALS
Infinitiu
eixordar
Participi
eixordat
eixordada
eixordats
eixordades
Gerundi
eixordant
INDICATIU
Present
(jo)
eixorde
(tu)
eixordes
(ell/ella/vosté)
eixorda
(nosaltres)
eixordem
(vosaltres)
eixordeu
(ells/elles/vostés)
eixorden
Perfet
(jo)
he eixordat
(tu)
has eixordat
(ell/ella/vosté)
ha eixordat
(nosaltres)
hem eixordat
(vosaltres)
heu eixordat
(ells/elles/vostés)
han eixordat
Passat simple
(jo)
eixordí
(tu)
eixordares
(ell/ella/vosté)
eixordà
(nosaltres)
eixordàrem
(vosaltres)
eixordàreu
(ells/elles/vostés)
eixordaren
Passat perifràstic
(jo)
vaig eixordar
(tu)
vas (o vares) eixordar
(ell/ella/vosté)
va eixordar
(nosaltres)
vam (o vàrem) eixordar
(vosaltres)
vau (o vàreu) eixordar
(ells/elles/vostés)
van (o vàren) eixordar
Imperfet
(jo)
eixordava
(tu)
eixordaves
(ell/ella/vosté)
eixordava
(nosaltres)
eixordàvem
(vosaltres)
eixordàveu
(ells/elles/vostés)
eixordaven
Plusquamperfet
(jo)
havia eixordat
(tu)
havies eixordat
(ell/ella/vosté)
havia eixordat
(nosaltres)
havíem eixordat
(vosaltres)
havíeu eixordat
(ells/elles/vostés)
havien eixordat
Passat anterior
(jo)
haguí eixordat
(tu)
hagueres eixordat
(ell/ella/vosté)
hagué eixordat
(nosaltres)
haguérem eixordat
(vosaltres)
haguéreu eixordat
(ells/elles/vostés)
hagueren eixordat
Futur
(jo)
eixordaré
(tu)
eixordaràs
(ell/ella/vosté)
eixordarà
(nosaltres)
eixordarem
(vosaltres)
eixordareu
(ells/elles/vostés)
eixordaran
Futur perfet
(jo)
hauré eixordat
(tu)
hauràs eixordat
(ell/ella/vosté)
haurà eixordat
(nosaltres)
haurem eixordat
(vosaltres)
haureu eixordat
(ells/elles/vostés)
hauran eixordat
Condicional
(jo)
eixordaria
(tu)
eixordaries
(ell/ella/vosté)
eixordaria
(nosaltres)
eixordaríem
(vosaltres)
eixordaríeu
(ells/elles/vostés)
eixordarien
Condicional perfet
(jo)
hauria eixordat
(tu)
hauries eixordat
(ell/ella/vosté)
hauria eixordat
(nosaltres)
hauríem eixordat
(vosaltres)
hauríeu eixordat
(ells/elles/vostés)
haurien eixordat
SUBJUNTIU
Present
(jo)
eixorde
(tu)
eixordes
(ell/ella/vosté)
eixorde
(nosaltres)
eixordem
(vosaltres)
eixordeu
(ells/elles/vostés)
eixorden
Perfet
(jo)
haja eixordat
(tu)
hages eixordat
(ell/ella/vosté)
haja eixordat
(nosaltres)
hàgem eixordat
(vosaltres)
hàgeu eixordat
(ells/elles/vostés)
hagen eixordat
Imperfet
(jo)
eixordara
(tu)
eixordares
(ell/ella/vosté)
eixordara
(nosaltres)
eixordàrem
(vosaltres)
eixordàreu
(ells/elles/vostés)
eixordaren
Plusquamperfet
(jo)
haguera eixordat
(tu)
hagueres eixordat
(ell/ella/vosté)
haguera eixordat
(nosaltres)
haguérem eixordat
(vosaltres)
haguéreu eixordat
(ells/elles/vostés)
hagueren eixordat
IMPERATIU
Present
eixorda
(tu)
eixorde
(ell/ella/vosté)
eixordem
(nosaltres)
eixordeu
(vosaltres)
eixorden
(ells/elles/vostés)
Et pot interessar
Flandes
armiller
autohipnotización
biotipología
bombillo
contrarestar
desalojar
difusió
escorificar
exhortatori
fillolejar
hipertimisme
menuts
perniabierto
plani-
puteado
regionalitat
subteniente
tiratró
vidriosidad