Primera persona singular Infinitiu Formes Impersonals del verb emol·lir (Verb Valencià)

FORMES IMPERSONALS
Infinitiu
emol·lir






Participi
emol·lit
emol·lida
emol·lits
emol·lides



Gerundi
emol·lint






INDICATIU
Present
(jo) emol·lisc
(tu) emol·leixes (o emol·lixes)
(ell/ella/vosté) emol·leix (o emol·lix)
(nosaltres) emol·lim
(vosaltres) emol·liu
(ells/elles/vostés) emol·leixen (o emol·lixen)

Perfet
(jo) he emol·lit
(tu) has emol·lit
(ell/ella/vosté) ha emol·lit
(nosaltres) hem emol·lit
(vosaltres) heu emol·lit
(ells/elles/vostés) han emol·lit

Passat simple
(jo) emol·lí
(tu) emol·lires
(ell/ella/vosté) emol·lí
(nosaltres) emol·lírem
(vosaltres) emol·líreu
(ells/elles/vostés) emol·liren

Passat perifràstic
(jo) vaig emol·lir
(tu) vas (o vares) emol·lir
(ell/ella/vosté) va emol·lir
(nosaltres) vam (o vàrem) emol·lir
(vosaltres) vau (o vàreu) emol·lir
(ells/elles/vostés) van (o vàren) emol·lir

Imperfet
(jo) emol·lia
(tu) emol·lies
(ell/ella/vosté) emol·lia
(nosaltres) emol·líem
(vosaltres) emol·líeu
(ells/elles/vostés) emol·lien

Plusquamperfet
(jo) havia emol·lit
(tu) havies emol·lit
(ell/ella/vosté) havia emol·lit
(nosaltres) havíem emol·lit
(vosaltres) havíeu emol·lit
(ells/elles/vostés) havien emol·lit

Passat anterior
(jo) haguí emol·lit
(tu) hagueres emol·lit
(ell/ella/vosté) hagué emol·lit
(nosaltres) haguérem emol·lit
(vosaltres) haguéreu emol·lit
(ells/elles/vostés) hagueren emol·lit

Futur
(jo) emol·liré
(tu) emol·liràs
(ell/ella/vosté) emol·lirà
(nosaltres) emol·lirem
(vosaltres) emol·lireu
(ells/elles/vostés) emol·liran

Futur perfet
(jo) hauré emol·lit
(tu) hauràs emol·lit
(ell/ella/vosté) haurà emol·lit
(nosaltres) haurem emol·lit
(vosaltres) haureu emol·lit
(ells/elles/vostés) hauran emol·lit

Condicional
(jo) emol·liria
(tu) emol·liries
(ell/ella/vosté) emol·liria
(nosaltres) emol·liríem
(vosaltres) emol·liríeu
(ells/elles/vostés) emol·lirien

Condicional perfet
(jo) hauria emol·lit
(tu) hauries emol·lit
(ell/ella/vosté) hauria emol·lit
(nosaltres) hauríem emol·lit
(vosaltres) hauríeu emol·lit
(ells/elles/vostés) haurien emol·lit

SUBJUNTIU
Present
(jo) emol·lisca
(tu) emol·lisques
(ell/ella/vosté) emol·lisca
(nosaltres) emol·lim
(vosaltres) emol·liu
(ells/elles/vostés) emol·lisquen

Perfet
(jo) haja emol·lit
(tu) hages emol·lit
(ell/ella/vosté) haja emol·lit
(nosaltres) hàgem emol·lit
(vosaltres) hàgeu emol·lit
(ells/elles/vostés) hagen emol·lit

Imperfet
(jo) emol·lira
(tu) emol·lires
(ell/ella/vosté) emol·lira
(nosaltres) emol·lírem
(vosaltres) emol·líreu
(ells/elles/vostés) emol·liren

Plusquamperfet
(jo) haguera emol·lit
(tu) hagueres emol·lit
(ell/ella/vosté) haguera emol·lit
(nosaltres) haguérem emol·lit
(vosaltres) haguéreu emol·lit
(ells/elles/vostés) hagueren emol·lit

IMPERATIU
Present

emol·leix (o emol·lix) (tu)
emol·lisca (ell/ella/vosté)
emol·lim (nosaltres)
emol·liu (vosaltres)
emol·lisquen (ells/elles/vostés)

Et pot interessar