{{#palabras}}
{{.}}
{{/palabras}} {{^palabras}}
No hi ha cap resultat ...
{{/palabras}}
ionitzar (Diccionari)
ionitzar
1.
v. tr. FÍS./QUÍM.
Produir una ionització.
2.
v. pron. FÍS./QUÍM.
Experimentar una ionització.
ionitzar (Traducció Valencià-Castellà)
ionitzar
v. tr.
ionizar.
Primera persona singular Infinitiu Formes Impersonals del verb ionitzar (Verb Valencià)
FORMES IMPERSONALS
Infinitiu
ionitzar
Participi
ionitzat
ionitzada
ionitzats
ionitzades
Gerundi
ionitzant
INDICATIU
Present
(jo)
ionitze
(tu)
ionitzes
(ell/ella/vosté)
ionitza
(nosaltres)
ionitzem
(vosaltres)
ionitzeu
(ells/elles/vostés)
ionitzen
Perfet
(jo)
he ionitzat
(tu)
has ionitzat
(ell/ella/vosté)
ha ionitzat
(nosaltres)
hem ionitzat
(vosaltres)
heu ionitzat
(ells/elles/vostés)
han ionitzat
Passat simple
(jo)
ionitzí
(tu)
ionitzares
(ell/ella/vosté)
ionitzà
(nosaltres)
ionitzàrem
(vosaltres)
ionitzàreu
(ells/elles/vostés)
ionitzaren
Passat perifràstic
(jo)
vaig ionitzar
(tu)
vas (o vares) ionitzar
(ell/ella/vosté)
va ionitzar
(nosaltres)
vam (o vàrem) ionitzar
(vosaltres)
vau (o vàreu) ionitzar
(ells/elles/vostés)
van (o vàren) ionitzar
Imperfet
(jo)
ionitzava
(tu)
ionitzaves
(ell/ella/vosté)
ionitzava
(nosaltres)
ionitzàvem
(vosaltres)
ionitzàveu
(ells/elles/vostés)
ionitzaven
Plusquamperfet
(jo)
havia ionitzat
(tu)
havies ionitzat
(ell/ella/vosté)
havia ionitzat
(nosaltres)
havíem ionitzat
(vosaltres)
havíeu ionitzat
(ells/elles/vostés)
havien ionitzat
Passat anterior
(jo)
haguí ionitzat
(tu)
hagueres ionitzat
(ell/ella/vosté)
hagué ionitzat
(nosaltres)
haguérem ionitzat
(vosaltres)
haguéreu ionitzat
(ells/elles/vostés)
hagueren ionitzat
Futur
(jo)
ionitzaré
(tu)
ionitzaràs
(ell/ella/vosté)
ionitzarà
(nosaltres)
ionitzarem
(vosaltres)
ionitzareu
(ells/elles/vostés)
ionitzaran
Futur perfet
(jo)
hauré ionitzat
(tu)
hauràs ionitzat
(ell/ella/vosté)
haurà ionitzat
(nosaltres)
haurem ionitzat
(vosaltres)
haureu ionitzat
(ells/elles/vostés)
hauran ionitzat
Condicional
(jo)
ionitzaria
(tu)
ionitzaries
(ell/ella/vosté)
ionitzaria
(nosaltres)
ionitzaríem
(vosaltres)
ionitzaríeu
(ells/elles/vostés)
ionitzarien
Condicional perfet
(jo)
hauria ionitzat
(tu)
hauries ionitzat
(ell/ella/vosté)
hauria ionitzat
(nosaltres)
hauríem ionitzat
(vosaltres)
hauríeu ionitzat
(ells/elles/vostés)
haurien ionitzat
SUBJUNTIU
Present
(jo)
ionitze
(tu)
ionitzes
(ell/ella/vosté)
ionitze
(nosaltres)
ionitzem
(vosaltres)
ionitzeu
(ells/elles/vostés)
ionitzen
Perfet
(jo)
haja ionitzat
(tu)
hages ionitzat
(ell/ella/vosté)
haja ionitzat
(nosaltres)
hàgem ionitzat
(vosaltres)
hàgeu ionitzat
(ells/elles/vostés)
hagen ionitzat
Imperfet
(jo)
ionitzara
(tu)
ionitzares
(ell/ella/vosté)
ionitzara
(nosaltres)
ionitzàrem
(vosaltres)
ionitzàreu
(ells/elles/vostés)
ionitzaren
Plusquamperfet
(jo)
haguera ionitzat
(tu)
hagueres ionitzat
(ell/ella/vosté)
haguera ionitzat
(nosaltres)
haguérem ionitzat
(vosaltres)
haguéreu ionitzat
(ells/elles/vostés)
hagueren ionitzat
IMPERATIU
Present
ionitza
(tu)
ionitze
(ell/ella/vosté)
ionitzem
(nosaltres)
ionitzeu
(vosaltres)
ionitzen
(ells/elles/vostés)
Et pot interessar
borosilicat
brandy
calcular
desecar
domàs
epagomen
esgaiar
esporofilo
fagell
hiladora
irritar
octàmer
pasar
pioide
polisil·làbic
potencia
relicto
rentadís
simplón
tierra-aire