ionitzar (Diccionari)

ionitzar
1. v. tr. FÍS./QUÍM. Produir una ionització.
2. v. pron. FÍS./QUÍM. Experimentar una ionització.
ionitzar v. tr. ionizar.
FORMES IMPERSONALS
Infinitiu
ionitzar






Participi
ionitzat
ionitzada
ionitzats
ionitzades



Gerundi
ionitzant






INDICATIU
Present
(jo) ionitze
(tu) ionitzes
(ell/ella/vosté) ionitza
(nosaltres) ionitzem
(vosaltres) ionitzeu
(ells/elles/vostés) ionitzen

Perfet
(jo) he ionitzat
(tu) has ionitzat
(ell/ella/vosté) ha ionitzat
(nosaltres) hem ionitzat
(vosaltres) heu ionitzat
(ells/elles/vostés) han ionitzat

Passat simple
(jo) ionitzí
(tu) ionitzares
(ell/ella/vosté) ionitzà
(nosaltres) ionitzàrem
(vosaltres) ionitzàreu
(ells/elles/vostés) ionitzaren

Passat perifràstic
(jo) vaig ionitzar
(tu) vas (o vares) ionitzar
(ell/ella/vosté) va ionitzar
(nosaltres) vam (o vàrem) ionitzar
(vosaltres) vau (o vàreu) ionitzar
(ells/elles/vostés) van (o vàren) ionitzar

Imperfet
(jo) ionitzava
(tu) ionitzaves
(ell/ella/vosté) ionitzava
(nosaltres) ionitzàvem
(vosaltres) ionitzàveu
(ells/elles/vostés) ionitzaven

Plusquamperfet
(jo) havia ionitzat
(tu) havies ionitzat
(ell/ella/vosté) havia ionitzat
(nosaltres) havíem ionitzat
(vosaltres) havíeu ionitzat
(ells/elles/vostés) havien ionitzat

Passat anterior
(jo) haguí ionitzat
(tu) hagueres ionitzat
(ell/ella/vosté) hagué ionitzat
(nosaltres) haguérem ionitzat
(vosaltres) haguéreu ionitzat
(ells/elles/vostés) hagueren ionitzat

Futur
(jo) ionitzaré
(tu) ionitzaràs
(ell/ella/vosté) ionitzarà
(nosaltres) ionitzarem
(vosaltres) ionitzareu
(ells/elles/vostés) ionitzaran

Futur perfet
(jo) hauré ionitzat
(tu) hauràs ionitzat
(ell/ella/vosté) haurà ionitzat
(nosaltres) haurem ionitzat
(vosaltres) haureu ionitzat
(ells/elles/vostés) hauran ionitzat

Condicional
(jo) ionitzaria
(tu) ionitzaries
(ell/ella/vosté) ionitzaria
(nosaltres) ionitzaríem
(vosaltres) ionitzaríeu
(ells/elles/vostés) ionitzarien

Condicional perfet
(jo) hauria ionitzat
(tu) hauries ionitzat
(ell/ella/vosté) hauria ionitzat
(nosaltres) hauríem ionitzat
(vosaltres) hauríeu ionitzat
(ells/elles/vostés) haurien ionitzat

SUBJUNTIU
Present
(jo) ionitze
(tu) ionitzes
(ell/ella/vosté) ionitze
(nosaltres) ionitzem
(vosaltres) ionitzeu
(ells/elles/vostés) ionitzen

Perfet
(jo) haja ionitzat
(tu) hages ionitzat
(ell/ella/vosté) haja ionitzat
(nosaltres) hàgem ionitzat
(vosaltres) hàgeu ionitzat
(ells/elles/vostés) hagen ionitzat

Imperfet
(jo) ionitzara
(tu) ionitzares
(ell/ella/vosté) ionitzara
(nosaltres) ionitzàrem
(vosaltres) ionitzàreu
(ells/elles/vostés) ionitzaren

Plusquamperfet
(jo) haguera ionitzat
(tu) hagueres ionitzat
(ell/ella/vosté) haguera ionitzat
(nosaltres) haguérem ionitzat
(vosaltres) haguéreu ionitzat
(ells/elles/vostés) hagueren ionitzat

IMPERATIU
Present

ionitza (tu)
ionitze (ell/ella/vosté)
ionitzem (nosaltres)
ionitzeu (vosaltres)
ionitzen (ells/elles/vostés)